Q:

On your way home from work, you stop at a fruit stand where apples are selling for 88 cents/lb. If you have $6.00 with you, how many pounds of apples can you buy (to the nearest whole pound)?

Accepted Solution

A:
Answer:7 lbsStep-by-step explanation:Given:apples per pound= 88 centstotal money= $6.00                    =600 centsNow1 lb= 88 centslet x be the pounds of apple in 600 cents thenx lb=600 centsBy cross-multiplication we get:600=88xx=600/88x= 6.81x=7 pounds7 pounds of apple can be bought by $6.00 !